Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památkově chráněné varhany

V horním kostele se nacházejí památkově chráněné varhany z roku 1874, které jsou dílem Františka Svítila ml. z Nového Města na Moravě. Jedná se o dvoumanuálový nástroj pozdně barokního charakteru s 16 rejstříky.

Údržba a opravy varhan

Varhany byly v říjnu 2017 naladěny a v létě 2018 ošetřeny proti červotoči!!! Děkujeme všem dárcům!!! Přispívat do kasičky můžete i nadále - výhledově máme v plánu další údržbu :-) Pokud byste rádi na ošetření a údržbu varhan přispěli, můžete nám zaslat příspěvek na náš účet 7100006997/7940 - uveďte prosím, že se jedná o příspěvek na varhany. Případně můžete příspěvek odevzdat p. faráři Melmukovi v Telči. Děkujeme!

Varhanní seminář

Pokud se zajímáte o varhany, nabízíme vám možnost se s nimi blíže seznámit. Varhanní seminář je určen pro širokou veřejnost, jak pro laiky tak i pro hudebníky, zúčastnit se mohou také děti. Na varhany vám zahrajeme, ukážeme jednotlivé rejstříky, popřípadě jednoduše vysvětlíme jak varhany fungují. Také vás seznámíme s historií vzniku Evangelického tolerančního areálu ve Velké Lhotě. Varhanní seminář je určen pro skupiny 10 - 30 osob, vybíráme dobrovolný příspěvek jako "vstupné". Seminář si můžete domluvit u p. Čudlého na telefonu 724 175 480.

  •  

varhany byly prohlášeny v r. 1993 za kulturní památku

  •  

krátce nato proběhla jejich rekonstrukce

  •  

v r. 2005 byly varhany naladěny díky mnoha darům posluchačů koncertů

  •  

na rekonstrukci se podílel a ladění provedl Mgr. Dalibor Michek (Studénky u Jihlavy)

v roce 2017 byly varhany nově naladěny (varhanáři Stanislav Smoček a Tomáš Jeřábek), 2018 proběhlo ošetření proti červotoči

Obrazek

Dispozice:

2. manuál:

Copula major 8´, Copula minor 4´, Principal 4´, Mixtura 2´

1. manuál:

Principal 8´, Octava 4´, Quinta 3´, Superoctava 2´, Mixtura 1´, Flauta major 8´, Flauta minor 4´, Salicional 8´

Pedál:

Sub Bass 16´, Violon Bass 8´, Quinta Bass 6´, Octav Bass 4´

Ostatní specifika:

- manuálová spojka, repetující pedál (rozsah C - a), ladění typ Neidhardt, manuály i pedál bez krátké oktávy

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Další fotografie kostela a varhan najdete ve Fotogalerii "Horní kostel a varhany - leden 2010", která je ve složce "Evangelický toleranční areál".

 

Náhledy fotografií ze složky CD Koncert pro varhany